Otyłość i brak ruchu to główne przyczyny cukrzycy typu II
Najważniejsza w przeciwdziałaniu cukrzycy typu drugiego jest profilaktyka, czyli walka z otyłością, dobra dieta oraz aktywność fizyczna – podkreślała senator dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor podczas zorganizowanej przez Centrum Medyczne WUM debaty „Jak zatrzymać epidemię cukrzycy?”, która odbyła się 15 marca br. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Pani senator dodała, że Polacy z powodu chorób cywilizacyjnych żyją o dziesięć lat krócej niż Włosi czy Hiszpanie.
Budynek Dalibora, widok z lotu ptaka, budynek otoczony zielenią.
Rektor prof. Zbigniew Gaciong spotkał się z Ministrem – członkiem Rady Ministrów, Szefem KPRM Janem Grabcem. Tematem rozmowy, która odbyła się w czwartek, 14 marca 2024 roku, były wyzwania funkcjonowania uczelni medycznych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na problemy psychiatrii dzieci i młodzieży.
Najlepsi z najlepszych wyłonieni w finale Konkursu Prac Magisterskich Wydziału Farmaceutycznego
W finale swoje prace zaprezentowało 10 studentów farmacji i 9 analityki medycznej. Wszystkie prace odznaczały się wysokim poziomem merytorycznym, a młodzi adepci nauk farmaceutycznych opowiadali o nich profesjonalnie i ciekawie: najpierw w trakcie sesji plakatowej, potem - przed szerszą publicznością - w auli Centrum Dydaktycznego. Po obradach jury wyłoniono zdobywców 1., 2. i 3. miejsca na każdym kierunku. Zostali nimi…
Ekspert konferencji, prorektor, elegancko ubrany, stoi za mównicą i przemawia. Za nim ekran multimedialny z prezentacją.
Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT) to największy kompleksowy ośrodek badań biomedycznych i biotechnologicznych, prowadzący od wielu lat interdyscyplinarne badania dotyczące chorób cywilizacyjnych. W trakcie konferencji, która odbyła się 8 marca w murach naszej uczelni, dyskutowano o najważniejszych osiągnięciach Centrum w obszarze biomedycyny oraz planowanych kierunkach jego działania. Wydarzenie było także okazją do nawiązania relacji networkingowych.
Prof. Janusz Komender
Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci wielkiego Medyka, Specjalisty w zakresie transplantacji i konserwacji tkanek prof. dr. hab. n. med. Janusza Komendera - byłego Prorektora ds. Nauki, Prodziekana i Dziekana I Wydziału Lekarskiego, wieloletniego kierownika Zakładu Transplantologii i Centralnego Banku Tkanek, byłego Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
W tle ekran. Na ekranie widać eksperta, który uczestniczy w spotkaniu online
Dzięki postępowi w medycynie, pacjenci z ciężką niewydolnością serca, wymagający przeszczepienia tego organu mają wielką szansę: długoterminowe wspomaganie serca specjalną pompą, która ratuje i przedłuża życie.
Prelegenci kongresu. Grupa osób siedząca na krzesłach, elegancko ubranych. Po prawej stronie ekranu zdjęcia pozostałych prelegentów.
Czym są kardiomiopatie? To grupa chorób prowadzących do zaburzonego funkcjonowania mięśnia sercowego. Mają wiele przyczyn, często są warunkowane genetycznie. Jak podkreślają eksperci z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM, organizatorzy I Międzynarodowego Kongresu Kardiomiopatii – wciąż za mało się o nich mówi. A niesłusznie, ponieważ kardiomiopatie są rozpoznawane u coraz większej liczby pacjentów, a zapewnienie chorym odpowiedniej opieki jest zwykle bardzo wymagającym zadaniem.
Szklane statuetki na szklanym stole.
W tym wyjątkowym gronie znalazły się prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii, Justyna Mieszalska, prezes zarządu Centrum Medycznego oraz dr hab. Magdalena Skarżyńska z Katedry i Zakładu Farmakoterapii i Opieki Farmaceutycznej. Wyróżnienia Kobieta Rynku Zdrowia 2024 przyznano im za pracę i działania, które przyczyniają się do rozwoju medycyny i ochrony zdrowia w Polsce.
Prof. Michał Matysiak
Z ogromnym żalem przekazujemy wiadomość o śmierci prof. dr. hab. n. med. Michała Matysiaka - Lekarza z powołania, cenionego Pediatry, oddanego Onkologa i Hematologa dziecięcego, wspaniałego Nauczyciela akademickiego oraz Wychowawcy wielu pokoleń lekarzy.
Lista Stu baner, czarno-złoty
To prestiżowy plebiscyt „Pulsu Medycyny”, obejmujący sto najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie oraz sto w polskim systemie ochrony zdrowia. Wczoraj poznaliśmy wyniki edycji 2023.